OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     Wszyscy wychowankowie wraz z pracownikami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęli świętować ogólnopolską akcją bicia Rekordu dla Niepodległej śpiewając Hymn Polski podczas gdy biało-czerwona flaga jako symbol barw narodowych wędrowała na główny maszt położony na placu apelowym MOW w Renicach. To bardzo doniosłe przeżycie dla wychowanków i kadry ośrodka zważywszy na fakt, że od niepamiętnych czasów w tym miejscu nie powiewała flaga Państwa Polskiego na maszcie flagowym. 09 listopada 2018r. o godz. 11.11 biało-czerwone barwy powróciły.

Główna uroczystość w MOW Renice została zorganizowana dnia 13 listopada 2018r. o godz. 12.00. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przy dużym zaangażowaniu Pani Małgorzaty Chodak i Pana Jana Sarby-pracowników MOW Renice oraz wychowanków poprzedziło uroczyste wprowadzenie flagi państwowej przez naszych harcerzy działających pod kierunkiem druhny Pani Agnieszki Bachońskiej i zaśpiewanie Hymnu Państwowego. Montaż historyczno-muzyczny został przedstawiony jako podróż wielu pokoleń Polaków walczących o niepodległą ojczyznę, aż do radosnych dni w 1918 roku i tworzenia na nowo polskiej państwowości m.in. przez Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, a wśród nich przybyli : Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Myśliborskiego Pani Magdalena Grabowska-Jóźwiak, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Gminy Myślibórz Pan Piotr Duda, Dyrektor i Wicedyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w osobach Pani Violetty Skawińskiej i Zyty Składanowskiej, Głowna Księgowa Centrum Usług Wspólnych Pani Grażyna Saliniewicz, kierownik Centrum Usług Wspólnych ds. Pani Lucyna Kalicińska, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Pan Grzegorz Słota, Justyna Palpuchowska podinspektor Wydziału Edukacji Powiatu Myśliborkiego, przedstawiciel Wydziału Oświaty Gminy Myślibórz, którzy z wielkim zaangażowaniem wspólnie z młodzieżą śpiewali pieśni takie jak " Ciężkie czasy Legionera", " Marsz I Brygady", czy " Piechota". Wychowankowie zaprezentowali także własną hip- hopową wersję utworu pt. " 63 Dni chwały", za co otrzymali gromkie brawa. Na zakończenie uroczystości Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka wychowawczego w Renicach Pan Krzysztof Srokowski podziękował za trud i wkład pracy wszystkim pracownikom i wychowankom w przygotowaniu uroczystości zapraszając na poczęstunek ,a nasi harcerze wręczyli uczestnikom spotkania słodką babeczkę z ukrytą sentencją patriotyczną.

W ten sposób zakończyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę. Echa tak uroczystego spotkania będą rozbrzmiewać, aż do kolejnej rocznicy i pozostaną w naszych sercach oraz pamięci, ponieważ wszyscy pokazali, że są Polakami i pamiętają o tym skąd pochodzą i przejawiają dumę ze swojej chwalebnej przeszłości.

dn2018 01dn2018 02dn2018 03dn2018 04dn2018 05dn2018 06dn2018 07