Święto Zmarłych

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu. Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?

Pamiętajmy o Tych, którzy odeszli. Kochajmy Tych, którzy są  z nami. Nasi ukochani- Oni są z nami głęboko w naszych sercach schowani. Póki żyjemy są zawsze z nami każdego dnia.

SU

Dzień Godności 21 października 2020r.

Czym jest godność człowieka? Na to pytanie każdy z nas da własną odpowiedź. Dla jednych jest to postawa, kojarząca się z honorem, szacunkiem. Dla innych godność to uczciwość, empatia i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Dla wychowanków MOW– u w Renicach Dzień Godności to czas, w którym szczególnie zwracają uwagę na swoje postawy wobec dorosłych i wobec rówieśników. To dzień, w którym na życzliwość wobec drugiej osoby, uśmiech i pomoc w trudnej sytuacji otrzymuje się nagrodę. Atrakcyjność tego dnia podnosi fakt nałożenia na wychowanków zadania, które polega na zdobyciu dwunastu kart opisujących postawę godnego człowieka. Żeby zdobyć taką kartę wychowanek powinien zachowywać się godnie. Wśród laureatów tegorocznej edycji znaleźli się wychowankowie szkoły podstawowej i szkoły branżowej. Serdecznie im gratulujemy!

Autor tekstu i zdjęć: Małgorzata Chodak

 

Turniej Piłki Siatkowej o Mistrzostwo Ośrodka

Pierwsza tura międzygrupowych rozgrywek w piłkę siatkową o Mistrzostwo Ośrodka już za nami. W duchu sportowej rywalizacji i zasad gry fair play wychowankowie toczyli walkę o tytuł Mistrzów Ośrodka w pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/2021r. Decydujące starcie pomiędzy grupą II i V wylansowało zdecydowanych zwycięzców tych rozgrywek. Tym sposobem pierwsze miejsce zajęła grupa V, która z wielką radością triumfowała swoje zwycięstwo. Spośród wszystkich zawodników najlepszym okazał się również wychowanek grupy V Mariusz Laska zdobywając taki tytuł. Wyniki turnieju prezentowały się następująco: I miejsce grupa V, II miejsce grupa III, trzecie miejsce grupa II, czwarte grupa IV. Ostateczne starcie wiosną, a jak każdy wie „Trening czyni Mistrza”.

Płonie ognisko ...

W dniu 22.10.2020 roku dla wychowanków grupy V zostało zorganizowane ognisko pod hasłem "Wkręceni w czytanie”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zaprezentowania swoich zainteresowań czytelniczych i tym samym zachęcić kolegów do przeczytania ciekawej książki. Wspólnie opracowano tzw. „TOP TEN” – listę najciekawszych książek, które być może już wkrótce zagoszczą na półkach naszej szkolnej biblioteki.

Dzień Edukacji Narodowej 2020

16 października 2020 roku w naszej placówce odbyła się Caffejka MOW okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie dziękowali nauczycielom za trud, jaki wkładają w ich edukację. Mottem uroczystości były słowa Jerzego Ficowskiego:

„ Bo nauczyciel jest kapitanem,

 Co na okręcie dookoła świata

Płynie wraz z nami przez szkolne lata.”

M. Pawlak, M.Kargol

Sprawozdanie z uroczystości Dnia Edukacji Narodowej w MOW w Renicach

 

 

Dzień Chłopaka - klasa VI/VII

 

„Chłopak to stworzenie takie, co to bywa różnorakie!

Są weseli i szaleni, nie brakuje wśród nich leni.

Czasem bardzo są poważni, często silni i odważni.

Wciąż nastroje swe zmieniają, plany różne obmyślają.

Ale mimo wszystkich wad, nudny bez nich byłby świat.

Więc dnia tego dziękujemy, że wśród stworzeń tych żyjemy!”

 

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców. Dla uczczenia tego święta na godzinie wychowawczej klasa VI/VII świętowała swój dzień przy małym poczęstunku i muzyce.

M.Kargol

Działo się ...

Bez względu na porę roku w Renicach zawsze dzieje się coś ciekawego. Z inicjatywy pracowników Ośrodka Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży przy MOW odbyło się spotkanie ze znanym dj. Można było osobiście dotknąć warsztatu pracy muzyka oraz samemu spróbować techniki miksowania utworów. Nie obeszło się oczywiście bez czegoś dla ciała 😊

Sezon piłkarski 2020/2021 rozpoczęty

Zakończyły się jesienne rozgrywki grup wychowawczych w piłkę nożna o Mistrzostwo Ośrodka. Zdecydowanym faworytem była grupa V i to ona zakończyła ten sezon na pierwszym miejscu, zdobywając 12 punktów. Drugie miejsce zajęła grupa II, a trzecie grupa III. Poziom rozgrywek był na niskim poziomie. W dobie Internetu bardzo wielu wychowanków ma problemy z bieganiem, piłka wręcz przeszkadza im zachować równowagę. Celem rozgrywek było wykorzystanie walorów piłki nożnej w oddziaływaniu wychowawczym, opiekuńczym i resocjalizacyjnym.

Dzień Chłopaka

Tradycyjnie 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Również i w naszym Ośrodku przygotowaliśmy dla naszych wychowanków specjalną niespodziankę.  Zadbaliśmy o atrakcje i rozegraliśmy mecz piłki nożnej na naszym ośrodkowym boisku.  Po tak wyczerpującym przedsięwzięciu sportowym zasiedliśmy wokół przygotowanego specjalnie na tę okazję ogniska i mogliśmy zregenerować siły grzejąc się i konsumując kiełbaski.  Plenerowemu spotkaniu chłopców towarzyszyły śmiech i zabawa, a otaczająca nas teraz jesienna aura sprawiła, że atmosfera przy wspólnym ognisku była jeszcze weselsza.  Nawet nie spostrzegliśmy się jak czas szybko minął w miłej atmosferze i trzeba było wracać do budynku.

 

 

Sprzątanie świata - Polska 2020


Wrzesień to czas powrotów do szkolnych obowiązków z beztroskiej wakacyjnej laby. Od wielu lat to także czas, w którym nieco bardziej pochylamy się nad naszymi nawykami ekologicznymi i kierujemy swoją uwagę na problemy rosnącej ilości śmieci w naszym najbliższym otoczeniu. To właśnie we wrześniu, jak co roku, uczestniczymy w Akcji Sprzątanie Świata-Polska 2020.
Nasi wychowankowie dzielnie zmierzyli się z wyzwaniem, jakie czekało na nich w tym roku i nie kryli swego zdziwienia co do jego efektu. Okazało się bowiem, że w krótkim czasie chłopcy zapełnili sporą ilość worków na śmieci. A podczas sprzątania sami przyznawali, że zaskakujące jest to, co inni wyrzucają i jakie wybierają na to miejsca.
Akcja taka, jak ta ma nam otwierać oczy na to, jak bardzo niszczymy nasz wspólny dom. Ale - oprócz czysto ekologicznego charakteru - akcja ma poprawiać jakość życia lokalnej społeczności i przypominać o wspólnej odpowiedzialności za wygląd najbliższej okolicy. Chłopcy i tym razem nie zawiedli - dorzucili swoją cegiełkę sprzątając „naszą małą ojczyznę”i wywiązali się z tego zadania znakomicie. Za zaangażowanie w akcję dziękuję samym Uczestnikom, Wychowawcom oraz UMiG w Myśliborzu.

M. Dmytruszkiewicz

mow3

mow2